10 березня 2015

Конспект уроку: ОДНОРІДНІ ТА НЕОДНОРІДНІ ОЗНАЧЕННЯ

Мета:          ознайомити учнів з поняттям про однорідні й неоднорідні означення, сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити однорідні й неоднорідні означення, з’ясовувати їх роль у реченні; правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними й неоднорідними означеннями; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними й неоднорідними означеннями та використовувати їх в усному та писемному мовленні; за допомогою мовленнєво­комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи.
Правопис:  кома між однорідними означеннями.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія: засвоєння нових слів.
Культура мовлення і стилістика: правильна побудова речень з однорідними й неоднорідними означеннями та дотримання інтонації.
Текст (риторичний аспект): використання однорідних і неоднорідних означень у текстах художнього стилю.
Міжпредметні зв’язки: однорідні й неоднорідні означення як засіб художньої виразності (література).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності восьмикласників (повідомлення мети майбутньої роботи, усвідомлення її учнями)
ІІІ. Оголошення епіграфа уроку
У саму щонайглибшу суть.
М. Рильський
ІV. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких потрібне на уроці
Ø   Прочитати мовчки текст. Пригадати, з якого твору взято уривок. Дати відповідь на запитання, поставлене в останньому реченні. Визначити, які типи мовлення поєднано в тексті.
Чим далі вона йшла, тим більше дивувалася, що сьогодні попадалось їй так багато живих істот. Тричі вона помітила крізь комиші сірий вовчий хребет, раз лисиця майнула коло неї хвостом, а то здалеку чулося немов кабанячерохкання. Вужі й гадюки набралися сьогодні особливої рухливості, бо все повзли й повзли у тому ж напрямку, як ішла Соломія, і їй треба було особливо зважати, щоб не наступити на слизьке й холодне гадюче тіло. Птахи кружляли над плавнями цілими хмарами і так верещали, що заглушали навіть шум плавнів. Соломія все йшла. Вона зібрала всю енергію, всю силу волі, всю міць тіла і йшла вперто з вірою, що її широкі й високі груди зламають усі перешкоди. Однак краю плавням не було. Комиші, озерця, єрики… І знов комиші, і знов вода, і знов той самий звук розміреного, однотонного прибою, морські хвилі. Надвечір їй почувся дим, і вона зраділа  значить близько люди. Та чим більше вона йшла, тим більше смеркалося, тим більше дим ставав помітним. Птахи сильніше непокоїлися. У повітрі стало тепліше. Те тепло йшло ззаду і з боків, немов од печі. Соломії робилося душно. Її дуже дивували і навіть непокоїли ті зміни в плавнях. Що се таке робиться навкруги? (За М. Коцюбинським).
Ø   Дібрати синоніми до виділених слів.
Розвиток мовлення з творчим завданням
Ø   Переказати текст, доповнюючи його спогадами (прочитаною, побаченою або почутою інформацією) про плавні. Ужити означення-епітети.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Проблемне запитання
Ø   Чим відрізняються однорідні й неоднорідні означення? (Дати відповідь, скористатися теоретичним матеріалом підручника.)
ІV. Виконання системи творчих завдань і вправ на основі опрацьованого теоретичного матеріалу
Ø   Списати речення. Які означення в них використано? Підкреслити означення. Довести правильність виконання завдання.
1. Від уяви про те нове життя в Дмитра аж дух захопило, швидше застукало в грудях серце (О. Десняк). 2. Шалений холодний вітер люто висвистував і завивав, біснуючись над степом (І. Ле). 3. Червоні язики виривалися з горна, лизали сіру потріскану глину печі (Ю. Мушкетик). 4. Весь час чарівний барвистий світ мінився і прозорився, як плесо озера (І. Вільде). 5. Твердий синявий сніг грав на сонці самоцвітами (М. Коцюбинський). 6. Другого дна Муся оббігала всі знайомі місця в саду, побувала на лузі, біля річки (О. Десняк). 7. Темний осінній вечір стоїть за вікнами… (В. Козаченко).
Ø   Зробити словотвірний розбір виділених слів.
Ø   Мовленнєва ситуація. Перечитати перше речення. Чи доводилося вам переживати такий стан? Уявіть, що ви виграли в лотерею або перемогли в конкурсі. Розказати про свої почуття, уживаючи однорідні й неоднорідні означення.
Ø   Прочитати текст. Визначити його стиль. Аргументувати свою думку. Як можна схарактеризувати літню красу у вашій місцевості?
Краса в лісі влітку, скільки пташиного дзвону-передзвону! Та всі голоси — і зяблика, і вівсянки, і зеленушки, і навіть одуда — заглушувало кування зозулі. Не раз стежила Улянка за цим птахом. Літ зозулячий безшумний, потайний, як у злодюжки. Підкрадається Улянка до зозулі, яка кує на гілці, і нишком, затамувавши подих, слухає. А птах кує, кланяється, від крику в нього немов бульбашка перекочується під шкірою на витягненій шиї. І ніхто, мабуть, окрім Улянки, не підслухав, що зозуля не тільки кує, а, захопившися, ще й хававкає.
А потім стихли зозулі, замовкли солов’ї, і тільки іноді обізветься пізній соловейко - почне колінце й раптом обірве, наче засоромиться. Часто можна було побачити пташку, яка, схопивши черв’яка, зникала з ним десь у хащі, де в затишному кубельці чекали жовто-пухкі пуцьвірінки (За О. Донченком).
Ø   Виписати з тексту прислівники та з’ясувати їх правопис. Розібрати як частину мови два з них (на вибір).
Коментар учителя. Між неоднорідними означеннями не вживаються сполучники, їх не можна умовно підставити в реченні. Порівняйте: докладна, змістовна відповідь (докладна і змістовна) — однорідні означення; докладна учнівська відповідь; його докладна відповідь (поєднати сполучником і не можна) — неоднорідні означення.
Ø   Прочитати іменники та групи означень, що їх характеризують. Визначити, чи всі вони вказують на однакові ознаки? Які з них можна віднести до однорідних, а які - до неоднорідних?
1.             Листя  червоне, пожовкле, гарне, осіннє, багряне, опале, сумне. 2. Хлопчик  симпатичний, сильний, мужній, натренований, добрий. 3. Ліс  кленовий, сосновий, густий, березовий, темний, осінній. 4. Дерева — високі, стрункі, придорожні, пересаджені, підбілені. 5. Квіти — чудові, різнокольорові, пахучі, весняні, південні, рідкісні.

Скласти речення зі словами однієї групи з переднього завдання так, щоб однорідні члени були з’єднані сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком. Проаналізувати однорідні члени речення
Ø   Розглянути фотоілюстрації (із зображенням природи лісів, гір, річок тощо). Чи доводилося вам милуватися такими чудовими краєвидами? Розказати про свої враження, використовуючи однорідні й неоднорідні означення.
Ø   За фотоілюстраціями скласти і записати 2–3 речення з однорідними членами. Накреслити їх схеми.
Ø   Списати речення, розставляючи розділові знаки, у такій послідовності: а) з однорідними означеннями; б) з неоднорідними означеннями.
1. Холодне молоде срібло сонця пізньої осені розлите по землі (О. Гончар). 2. Серце б’ється як згадаю теплі ночі тихі зорі (А. Малишко). 3. Широкі безкраї простори. Легке і м’яке повітря все пройняте й облите сонячним промінням (Б. Грінченко). 4. Була темна задушлива ніч на початку місяця червня (С. Скляренко). 5. Дві сестри тоненькі та сухенькі осінь ловлять в пелени над ставом (І. Драч). 6. Легкий пухкий попілець ляже вернувшись у рідну землю вкупі з водою там зростить вербицю - стане початком тоді мій кінець (ЛесяУкраїнка). 7. Хороша-хороша голубоока дівчина впіймала хижака (О.Вишня).8. Зима якось видалася снігова та холодна (Панас Мирний).
Ø   Скласти і записати по 1–2 речення: а) з однорідними означеннями; б) з неоднорідними означеннями.
VІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок учнів
1. Які означення слід уважати однорідними?
2. Коли означення є неоднорідними?
3. Схарактеризувати означення, використані в реченні Горнулася в клубок чорна і страшна людська лють на хазяїв (О. Десняк).
4. Довести, що в поданому реченні означення є неоднорідними: І червоні язики виривалися з горна, лизали сіру потріскану глину печі (Ю. Мушкетик).
5. Розказати про розділові знаки при однорідних і неоднорідних означеннях. Навести приклади
VІІІ. Підсумок уроку
ІХ. Домашнє завдання
З підручника географії, біології або історії виписати 5–6 речень з однорідним й неоднорідними означеннями. Зробити висновок про стилістичну роль речень з однорідними членами